Norweskie opowieści ekologiczne – Janne Buhaug

08.11.2017

Janne Buhaug mieszka w Drammen i codziennie dojeżdża do pracy na rowerze. Jako pracownik Urzędu Marszałkowskiego Regionu  uskerud twierdzi, że władze powinny dawać dobry przykład i aktywnie działać na rzecz ochrony środowiska. Parkowanie przed Urzędem od niedawna wiąże się z koniecznością opłaty, co motywuje urzędników i lokalnych polityków do pozostawiania samochodów w domach.

Wyjazdowe czynności służbowe można realizować dzięki flocie samochodów elektrycznych, którą Urząd udostępnia swoim pracownikom. Władze regionu eliminują w ten sposób emisje szkodliwych substancji zarówno z własnej działalności, jak i ze źródeł transportu prywatnego pracowników, którzy mając do dyspozycji samochód elekryczny, mogą pozostawić swój pojazd w domu i przyjechać do pracy (na przykład) rowerem.

Janne Buhaug wielorkotnie odwiedziła Polskę w związku z projektami produkcji biogazu z odpadów spożywczych. Jako doktor nauk chemicznych i długoletni pracownik w branży gospodarki komunalnej, Janne podkreśla konieczność prawidłowego przetwarzania odpadów spożywczych poprzez produkcję biogazu, co gwarantuje równoczesny recyckling składników odżywczych oraz odzysk energetyczny.

Wydatek energetyczny na pokonanie odcinka 30 km (w kWh na osobę na km):
Pociąg – 4,5
Autobus – 7,3
Samochód – 17
Rower – ZERO

Norweskie opowieści ekologiczne – Eryk Haugen

Eryk jest mieszkańcem norweskiej miejscowości Moelv i od 5 lat dojeżdża do pracy pociągiem. Jak [...]

Dekada na walkę z przyczynami smogu

20.11.2017

Polsce zajmie jeszcze przynajmniej 10 lat zanim poradzimy sobie z problemem smogu – mówili eksperci [...]